Jak slibuji v pravém sloupku - o stavení s názvem "Horní mlýn" jsem se od laskavé paní Markéty Kadlecové z Chotěbořského infocentra dověděl následující - cituji:
"V roce 1935 bylo zrušeno mlýnské kolo a zřízena turbína. Od roku 1938 se ve mlýně vyráběly již jen ovesné vločky. V roce 1954 byla ukončena činnost mlýna. Mlýn byl obýván až do 22. 5. 1982, kdy půl hodiny po půlnoci vyšlehl oheň a následný požár ukončil jeho historii. Provedeným šetřením byla jako jediná příčina vzniku požáru určena indukce z atmosférické elektřiny. Meteorologickou stanicí v Havlíčkově Brodě bylo potvrzeno, že dne
21. 5. od 20.00 do 23.00 hodin byly v okolí Chotěboře bouřky. Vyhořelá budova mlýna s obytným stavením byla zlikvidována. Zůstalo jen hospodářské stavení."

Tedy, Horní mlýn už není, pouze jeho hospodářská část. Kompletní historii v bodech najdete ZDE.

Ale abychom to celé toulání kolem Doubravy nezakončili smutně - cituji:
"V době prázdnin roku 1906 pobýval u Krucemburku pozdější prezident Československé republiky T. G. Masaryk se svojí rodinou. Zajel si do Chotěboře, kde byla pořádána politická schůze realistů spojená s jeho přednáškou. Při této příležitosti navštívil s manželkou Charlottou, dcerou Olgou a synem Janem údolí Doubravy a Horní mlýn. Tehdy byli Masarykovi na obědě ve mlýně a s nimi asi dvacet hostů. Večerním vlakem se pak vrátili do Krucemburku."

Co znamená ten Ježek v kleci?
Jak to s Doubravou souvisí?

Tak jak údolí Doubravy otevírá pomyslná brána v podobě kamenného mostu, který můžete vidět na první fotografii, uzavírá tento přírodní skvost opuštěné stavení s názvem Horní mlýn. Když jsem údolím Doubravy putoval poprvé, zachytil jsem na vratech tohoto stavení připnutý výstřižek z novin, na kterém bylo psáno: "Neustoupím, nechat se zastrašit by bylo zničující!"

Ten nápis mě svým způsobem nadchnul. Výstřižek tam stále je, ačkoliv teď vypadá takto:

Ale vedle, na zdi, objevil se krásně namalovaný Ježek v kleci, a já byl, jako Foglarovec, samozřejmě opět nadšený.
Ježka v kleci, namalovaného na zdi opuštěného Horního mlýna, můžete vidět na poslední fotografii této galerie.


P.S. Pokusím se o této stavbě něco dovědět, o její historii. Třeba se dopátrám k tomu, jaký význam měl ten ústřižek z novin, proč a kdo tam namaloval Ježka v kleci. A pokud s onou historií Horního mlýna budu "sympatizovat", uspořádám tam víkendovou výstavu fotografií z údolí Doubravy - pod širým nebem. To (si) slibuji.